Wspieram Kasisi :)

17 grudnia 2013

dwutysięczny czternasty - you doing it wrong!

Korzystając z okazji, że już za chwilę zmienimy kalendarze na nowe, chciałabym poruszyć pewną kwestię...

Język polski to nie być łatwy język i wie o tym każdy cudzoziemiec i... Polak! Liczebniki to bardzo niewdzięczne formy, sprawiające dużo problemów. A jeśli chodzi o daty, to my - Polacy - mamy z nimi wybitny problem!

Kilkanaście lat temu wszystko było elegancko i cacy. Był sobie przykładowo taki rok 1982 - to wszyscy wiedzieli, że mamy rok tysiąc dziewięćset osiemdziesiąty drugi :), a gdy był rok 1998 - to wszyscy wiedzieli, że mamy rok tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty ósmy. Żyliśmy sobie w tej idylli datowej i byliśmy szczęśliwi.

Po roku 2000, kiedy to ludzie obawiali się przede wszystkim kryzysu informatycznego z okazji nowego tysiąclecia, dla nas Polaków, nastąpił inny kryzys... Bo o ile jeszcze w roku DWUTYSIĘCZNYM żyło nam się spokojnie, to już kolejne lata to kompletny chaos, pomieszanie z poplątaniem i generalnie destrukcja.

Od kilkunastu lat, począwszy od 2001 do czasów obecnych, Polska podzieliła się na tych, którzy żyją wciąż w latach (sic!) dwutysięcznych - czyli im rok 2000 (dwutysięczny) powtarza się co roku, ot takie zakrzywienie czasoprzestrzeni - i na tych, którzy żyją w normalnych czasach, a ich rytm życia wyznaczany jest kolejnymi latami, czyli rok dwa tysiące pierwszy, dwa tysiące drugi, dwa tysiące trzeci... dwa tysiące trzynasty.


Za chwilę będzie 2014 - czyli dwa tysiące czternasty. I tylko taka forma jest poprawna!

Proszę zapisać! Zapamiętać na zawsze!

Odmieniamy tylko dwie ostatnie cyfry z roku, czyli w przypadku nadchodzącego roku - 14! 

Miłego dnia! :)
Dwutysięczny dziesiąty –  Tysięczny dziewięćsetny dziewięćdziedsiąty siódmy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz